września 20, 2024

Mannowiec na herbatnikach (Stefanka bez pieczenia)

Mannowiec na herbatnikach (Stefanka bez pieczenia) przepis
Mannowiec na herbatnikach (Stefanka bez pieczenia) przepis

Mannowiec na herbatnikach (Stefanka bez pieczenia) przepis

Mannowiec na herbatnikach (Stefanka bez pieczenia) przepis

Mannowiec na herbatnikach (Stefanka bez pieczenia)

Ciasto Mannowiec na herbatnikach, czyli Stefanka bez pieczenia poleca się na prosty i szybki deser do kawy. Takie ciasto z kremem z kaszy manny można też spotkać pod nazwą ciasto Grysikowiec lub ciasto Kaszak. Dziś błyskawiczna wersja, którą można dowolnie zmieniać w zależności od czasu i zawartości kuchennych szafek. Opowiem Wam też jak można przygotować pyszny pieczony mannowiec. Przepis jest otwarty na różne modyfikacje.

Szybkie ciasto Mannowiec na herbatnikach bez pieczenia

Jeśli zastanawiacie się, jak zrobić Stefankę z herbatników, należy najpierw wspomnieć co to jest ciasto stefanka. Przepis ten jest już bardzo stary i bardzo popularny. Najczęstsza wersja to pieczona Stefanka składająca się z kilku kruchych miodowych blatów przełożonych kremem z kaszy manny. Dzisiejszy Mannowiec na herbatnikach przygotujecie dosłownie w kilka chwil bez piekarnika.

Jak zrobić krem do Stefanki?

Ciasto Mannowiec na herbatnikach jest szybkie nie tylko przez użycie gotowych ciastek. Sam krem również przygotowuje się błyskawiczne, nie potrzeba ucierania i czekania na wystygnięcie masy, bo masło rozpuszcza się tu w gorącej kaszy i całość wylewa na ciastka.

Stefanka na herbatnikach z kaszą manną bez pieczenia

Ciasto Mannowiec zawiera sporo masła, jest  to jedno z tych cięższych, sycących i słodszych ciast. Mała blaszka wystarczy dla wszystkich chętnych :) Warto, by dżem dodany do ciasta był niskosłodzony i kwaśny, który przełamie smak maślanego, słodkiego kremu z kaszą. 

Ciasto Mannowiec przepis

Ciasto Stefanka może być też przygotowane na jasnym lub ciemnym biszkopcie. Zamiast bitej śmietany możecie oblać ciasto polewą czekoladową albo dodać warstwę galaretki z kwaskowatymi owocami. Krem z kaszy manny będzie dobrze komponował się w wielu wypiekach. Mannowiec z kremem grysikowym najlepiej smakuje po nocy spędzonej w lodówce, gdy krem zdąży odpowiednio zastygnąć, chociaż da się kroić już po kilku godzinach.

Ciasta bez pieczenia

Jeśli lubicie ciasta bez pieczenia, po przygotowaniu ciasta Stefanka, polecam najlepszy przepis na sernik na zimno, Ciasto Puszek na herbatnikach i uwielbiane przez czytelników Ciasto Rubin bez pieczenia:




Jak zrobić Stefankę z herbatników?

Mannowiec na herbatnikach (Stefanka bez pieczenia) przepis


Mannowiec na herbatnikach (Stefanka bez pieczenia), składniki:

na blaszkę o wymiarach 25x25 cm:


na krem z kaszy manny:

800 ml mleka,

7 łyżek kaszy manny,

130 g cukru (w tym cukier waniliowy).

300 g masła,


ok. 200 herbatników

duży słoiczek dżemu z czarnej porzeczki (niskosłodzonego; można użyć innego kwaśnego dżemu lub powideł)


na warstwę śmietankową

400 g śmietanki 36 %,

1 i 1/2 płaskiej łyżeczki żelatyny plus 6 łyżek wody,

cukier puder do smaku

ciemnie kakao do oprószenia ciasta


Mannowiec na herbatnikach (Stefanka bez pieczenia), przygotowanie:

Przygotowac krem z kaszy manny: w rondelku połączyć cukier, kaszę i mleko. Gotować na średnim ogniu, cały czas mieszając trzepaczką, do wyraźnego zgęstnienia - ma przypominać konsystencję budyniu, potrwa to dłuższą chwilę. Gdy kaszka zgęstnieje, dodać pokrojone na kawałki masło. Mieszać, do rozpuszczenia masła.

Na spodzie blaszki wyłożonej papierem do pieczenia lub folią poukładać warstwę herbatników. Posmarować dżemem. Na ciastka wylać jeszcze ciepłą kaszkę (1/2 masy), nałożyć kolejną warstwę herbatników, dżem, krem i herbatniki z dżemem. 

Przygotować warstwę śmietankową: żelatynę zalać kilkoma łyżkami chłodnej wody. Odstawić do napęcznienia. Gdy napęcznieje, rozpuścić ją na parze. Ubić śmietankę prawie na sztywno. Pod koniec ubijania dodać cukier puder do smaku. Delikatnie ubić rozpuszczoną żelatynę przez kilka sekund, aż powstaną bąbelki (to powoduje, że w masie ze śmietaną nie powstają grudki). Stopniowo dodawać do żelatyny 3-4 łyżeczki ubitej śmietany  i szybko mieszać trzepaczką. Połączyć całość krótko mikserem  (gdyby mimo wszystko w śmietanie z żelatyną zrobiły się grudki, można delikatnie podgrzać mieszankę, grudki znikną). Masę można odstawić na kilka chwil do lodówki, by zaczęła gęstnieć (zajmie to dosłownie parę minut). Śmietankę przełożyć na wierzch ciasta. Oprószyć przesianym kakao. Mannowiec powinien chłodzić się kilka godzin w lodówce do zastygnięcia mas i do czasu, aż herbatniki zmiękną.


Zmodyfikowany przepis ze strony ilovebake.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi przepisami? Obserwuj mój profil na Facebooku:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014-2024 Lekcje w kuchni , Blogger