grudnia 06, 2024

Ciasto Śmietankowy Puszek

Ciasto Śmietankowy Puszek
Ciasto Śmietankowy Puszek przepis
Ciasto Śmietankowy Puszek z budyniem, galaretką i śmietaną przepis

Ciasto Śmietankowy Puszek przepis

Ciasto Śmietankowy Puszek przepis


Ciasto Śmietankowy Puszek


Ciasto Śmietankowy Puszek to warstwowe ciasto z budyniem, galaretką, dżemem i bitą śmietaną. Jest delikatne i pyszne, sprawdzi się jako ciasto na Święta lub inne okazje. 

Ciasto warstwowe z kremem

Ciasto na biszkopcie z kremem budyniowym, galaretką i śmietaną nie będzie tak pracochłonne, jeśli podzielimy sobie pracę na dwa dni. Pierwszego można na przykład upiec biszkopt i przygotować krem budyniowy, a następnego wylać galaretkę i wyłożyć bitą śmietanę. Wszystkie warstwy ciasta są proste w przygotowaniu, nie sprawiają wielu problemów.

Biszkopt z 3 jaj

Pulchny biszkopt z 3 jaj to najprostszy biszkopt na świecie - uda się nawet początkującym, bo nie trzeba oddzielać żółtek od białek, ładnie wyrasta i nie opada. To podstawa wielu moich wypieków - gdy chcę przygotować biszkopt na dużą blachę lub upiec tort, po prostu zwiększam ilość składników o 2 - 3 razy w zależności jak duży blat biszkoptu potrzebuję. 

Ciasto z budyniem na biszkopcie

Ciasto Śmietankowy Puszek to pyszne ciasto z budyniem. Wiele osób zadaje sobie pytanie jak zrobić krem budyniowy do ciasta. Taki krem budyniowy z budyniu z torebki można przygotować na dwa sposoby. Pierwszy to stopniowe ucieranie budyniu z masłem, a drugi, znacznie prostszy i szybszy, to gotowanie budyniu razem z masłem. To właśnie drugiego sposobu używamy do Ciasta Śmietankowy Puszek - nie ma obaw o rozwarstwienie się masy. Taki krem budyniowy na gorąco zawsze się udaje. 

Ciasto z budyniem przepisy

Ciasta z budyniem są na mojej stronie bardzo popularne. Z wielu moich przepisów polecam na przykład Kostkę Malinowo-Bezową lub szarlotkę z budyniem. Wszystkie moje przepisy na ciasta z budyniem zobaczysz klikając TUTAJ

Zobacz również przepis na wspaniałe Ciasto Aurora z budyniem, galaretką i brzoskwiniami:





Ciasto Śmietankowy Puszek przepis


Ciasto Śmietankowy Puszek składniki:

na blaszkę o wymiarach 24x24 cm:

do odmierzania używamy szklanki o pojemności 250 ml:


na biszkopt:


3 jajka,

1/2 szklanki cukru,

100 g mąki pszennej,

czubata łyżeczka proszku do pieczenia

ok. 1/3 szklanki wody plus kilka łyżeczek soku z cytryny do nasączenia biszkoptu


kilka łyżeczek powideł lub dżemu


na szybki krem budyniowy:

krem budyniowy:

1 budyń waniliowy lub śmietankowy bez cukru,

375 ml mleka,

50 g masła,

2 łyżki cukru (lub do smaku)


1 galaretka truskawkowa, malinowa lub inna plus 1 i 1/2 szklanki gorącej wody


na warstwę z bitą śmietaną:


400 g śmietanki kremówki 30 lub 36 % (polecam 36%)

1 i 1/2 płaskiej łyżeczki żelatyny plus 3-4 łyżki wody,

cukier puder do smaku


kilka łyżek wiórków kokosowych



Ciasto Śmietankowy Puszek, przygotowanie:

Przygotować biszkopt: jajka ubić z cukrem na jasną, gęstą i puszystą masę (zajmie to około 7-10 minut). W drugiej misce wymieszać przesianą mąkę i proszek do pieczenia. Dodać je do ubitej masy jajecznej, posypując delikatnie po wierzchu. Delikatnie wymieszać całość łyżką lub szpatułką. Wylać masę do wyłożonej papierem blaszki (tylko spód; boków niczym nie natłuszczać), wyrównać wierzch. Piec około 18-20 minut w 180 stopniach. Z wystudzonego biszkoptu ściąć spieczoną skórkę i nasączyć ciasto sokiem z cytryny wymieszanym z wodą.  Następnie wysmarować ciasto dżemem lub powidłami.

Mleko podzielić na dwie części, mniejszą i większą. Mniejszą część mleka podgrzać  z masłem i cukrem. W pozostałym mleku rozmieszać proszek budyniowy. Dodać do podgrzanego mleka z masłem. Podgrzewać i mieszać, do powstania gęstego budyniu. Gorący wylać na biszkopt. Wystudzić. 

Galaretkę rozpuścić w 1 i 1/2 szklance wody. Odstawić do wystudzenia, a następnie przełożyć do lodówki, do momentu, gdy zacznie wyraźnie gęstnieć. Tężejącą galaretkę wylać na krem budyniowy (galaretka ma być wyraźnie gęstniejąca, zbyt płynna wsiąknie w krem!).  Ciasto włożyć do lodówki do stężenia galaretki.

Na suchej patelni uprażyć wiórki kokosowe - prażyć, mieszając, aż zrobią się złociste i pachnące (zajmie to kilka minut). 

Przygotować warstwę śmietankową: żelatynę zalać kilkoma łyżkami chłodnej wody. Odstawić do napęcznienia. Gdy napęcznieje, rozpuścić ją na parze. Ubić śmietankę prawie na sztywno. Pod koniec ubijania dodać cukier puder do smaku. Delikatnie ubić rozpuszczoną żelatynę przez kilka sekund, aż powstaną bąbelki (to powoduje, że w masie ze śmietaną nie powstają grudki). Stopniowo dodawać do żelatyny 3-4 łyżeczki ubitej śmietany  i szybko mieszać trzepaczką. Połączyć całość krótko mikserem (gdyby mimo wszystko w śmietanie z żelatyną zrobiły się grudki, można delikatnie podgrzać mieszankę, grudki znikną). Masę można odstawić na kilka chwil do lodówki, by zaczęła gęstnieć (zajmie to dosłownie parę minut). Gdy śmietana zacznie gęstnieć, wyłożyć ją na galaretkę. Bitą śmietanę posypać uprażonymi wiórkami. Schłodzić ciasto do całkowitego stężenia śmietany. 


Chcesz być na bieżąco z nowymi przepisami? Obserwuj mój profil na Facebooku:



Copyright © 2014-2024 Lekcje w kuchni , Blogger