lutego 27, 2025

Szarlotka z kremem bezowym z mascarpone

Szarlotka z kremem bezowym z mascarpone
Szarlotka z kremem bezowym z mascarpone przepis
Szarlotka z kremem bezowym z mascarpone przepis

Szarlotka z kremem bezowym z mascarpone przepis

Szarlotka z kremem bezowym z mascarpone przepis



Szarlotka z kremem bezowym z mascarpone 


Szarlotka z kremem bezowym z mascarpone to pyszna szarlotka na kruchym cieście z kruszonką - idealna do kawy lub herbaty. Przepis jest niezawodny, ciasto na szarlotkę wychodzi idealnie kruche, masa jabłkowa jest delikatnie cytrynowa i orzeźwiająca, a krem bezowy z mascarpone delikatny i śmietankowy. Szarlotka z mascarpone i kremem bezowym po wystudzeniu świetnie się kroi.

Kruche ciasto z serkiem mascarpone i jabłkami

Szarlotka z kremem bezowym z mascarpone przygotowana jest na bazie półkruchego ciasta. Przygotowujemy je trochę inaczej niż zwykle, bo całość krótko miksujemy, zamiast zagniatać palcami. Będzie idealne, jeśli zagniecione ciasto dobrze schłodzicie przed pieczeniem. Ja najczęściej wkładam kruche ciasto na trochę do zamrażarki (nie powinno się zamrozić, ale ma być porządnie schłodzone). Możecie też przygotować je z wyprzedzeniem (na przykład dzień wcześniej) i chłodzić w lodówce. Surowe kruche ciasto świetnie się mrozi - można przygotować więcej i mieć zawsze pod ręką, gdy nabierzemy ochotę na  deser.

Nadzienie do szarlotki

Jabłka do szarlotki pozostają tutaj w ładnych kawałkach. Dzięki podsmażeniu ich z masłem i dodatkowi galaretki są wyjątkowo pyszne - świetnie smakują nawet same, przed wyłożeniem na ciasto. Szarlotka z kremem bezowym i mascarpone jest prosta - nie potrzeba wcześniej podpiekać ciasta. Przygotowane jabłka można wyłożyć na surowe kruche ciasto. Należy jednak pamiętać, by dobrze je odsączyć na durszlaku lub sitku z nadmiaru oku. 

Szarlotka z kremem bezowym z mascarpone

Krem z mascarpone do szarlotki jest szybki w przygotowaniu. Wystarczy tylko ubić białka z cukrem na bezę, a następnie krótko zmiksować z resztą składników. W piecu krem zetnie się na delikatną, śmietankową warstwę, trochę przypominającą budyń. 

Szarlotka z kruszonką 

Gotową szarlotkę oprószamy cukrem pudrem - nie jest zbyt słodka, więc posmakuje fanom nieprzesłodzonych ciast. 

Przepis na szarlotkę na kruchym cieście 

Na mojej stronie największą popularnością cieszą się ciasta z jabłkami, szarlotki i jabłeczniki. Bardzo polecam na przykład:

jabłecznik ucierany jak z dawnych lat,

makowiec z budyniem i jabłkami

szarlotkę słoneczną z bezą 

szarlotkę królewską,

szarlotkę z kratką,

szarlotkę z budyniem i kawałkami jabłek,

i przepyszny jabłecznik z budyniem i musem jabłkowym - film poniżej:



Szarlotka z kremem bezowym z mascarpone przepis


Szarlotka z kremem bezowym z mascarpone, składniki:

na tortownicę o średnicy 26 cm (jeśli chcemy upiec szarlotkę na dużą blachę, wystarczy upiec ciasto z podwójnej porcji, to znaczy pomnożyć wszystkie składniki razy dwa)

CIASTO:

150 g masła

75 g cukru

3 żółtka,

280 g mąki

1.5 łyżeczki proszku do pieczenia


NADZIENIE Z JABŁEK:

800 g jabłek (to waga jabłek już po obraniu i usunięciu gniazd nasiennych),

sok z 1/4 cytryny

cukier do smaku (zależy od tego jak słodkie są jabłka, ja dałam tylko łyżkę),

opcjonalnie szczypta cynamonu,

25 g masła

pół opakowania cytrynowej galaretki (35 g proszku)

50 g kaszy manny (u mnie zwykła, nie błyskawiczna)


KREM BEZOWY:

3 białka

75 g cukru

125 g serka mascarpone

125 g śmietany 18 %

30 g budyniu waniliowego (proszek)


cukier puder do oprószenia ciasta


Szarlotka z kremem bezowym z mascarpone, przygotowanie:

Przygotować ciasto: krótko zmiksować jajka z cukrem i masłem (masło powinno być w temperaturze pokojowej). Przesiać mąkę z proszkiem i zmiksować na żwirek. Odsypać trochę mniej niż połowę na kruszonkę, zagnieść małą kulkę,  a resztę zagnieść w większą kulę. Zagniecioną dużą kulą ciasta wylepić blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Obie części ciasta schłodzić w lodówce minimum godzinę (lub w zamrażarce około 10 minut) - można ciasto przygotować dzień wcześniej, im lepiej schłodzone ciasto, bym bardziej jest kruche po upieczeniu.

Nadzienie: jabłka pokroić w kostkę i podsmażyć z masłem, cukrem i sokiem z cytryny. Smażyć tylko kilka minut, by jabłka się nie rozpadły - mają zostać w kawałkach. Odstawić z palnika i dodać galaretkę, wymieszać do jej rozpuszczenia. Jabłka przełożyć na sitko lub durszlak i odsączyć z nadmiaru soku, wystudzić. Dodać mannę, wymieszać i wyłożyć na surowe, schłodzone ciasto.

Krem: białka ubić prawie na sztywno, a następnie miksować z cukrem - cukier dodawać stopniowo, po łyżce, dokładnie miksując po każdym dodaniu. Osobno zmiksować serek mascarpone ze śmietaną i proszkiem budyniowym. Porcjami dodawać do bezy i krótko zmiksować. Wylać równomiernie na jabłka.

Mniejszą część ciasta poskubać na wierzch ciasta jako kruszonkę - ja starłam je na tarce, bo moje ciasto było dobrze schłodzone.  Piec w 175 około 60 minut. Po wystudzeniu posypać cukrem pudrem. 

Oryginalny przepis na stronie przyslijprzepis.pl

lutego 19, 2025

Drożdżowe pierogi pieczone z mięsem mielonym

Drożdżowe pierogi pieczone z mięsem mielonym

Drożdżowe pierogi pieczone z mięsem mielonym przepis
Drożdżowe pierogi pieczone z mięsem mielonym 

Drożdżowe pierogi pieczone 

z mięsem mielonym 


Drożdżowe pierogi pieczone z mięsem mielonym to pyszne pierogi meksykańskie idealne na imprezę. Smakują na ciepło i na zimno, dobrze sprawdzą się również w lunchboxach lub na piknikach.

Jak zrobić ciasto na pierogi z drożdżami?

Ciasto na drożdżowe pierogi pieczone z mięsem mielonym bazuje na najprostszych składnikach. Jest tanie i można je dowolnie faszerować i zawijać. Ważne, by odpowiednio długo i dokładnie wyrabiać ciasto drożdżowe, inaczej wychodzi twarde i zbite, a nie mięciutkie i puszyste. Wyrobione ciasto należy umieścić w ciepłym miejscu do podrośnięcia, powinno się wyraźnie napuszyć. Gotowe ciasto na drożdżowe pierogi można wykorzystać na wiele innych sposobów, można zawinąć w nie kiełbaski albo przeróżne nadzienia, w zależności od zawartości lodówki. Jeśli zostanie Ci trochę nadzienia, można je zamrozić i wykorzystać później, podobnie można postąpić z resztką ciasta. 

Pierogi pieczone w piekarniku

Ile piec pierogi drożdżowe z mięsem mielonym? Wystarczy im tylko 15-20 minut. Są pyszne na ciepło z ciągnącym się serem, ale w temperaturze pokojowej smakują równie dobrze. Można podać je z zimnymi sosami na przykład czosnkowym lub koperkowym, ale nie potrzebują żadnych dodatków. 

Przekąski na imprezę

Jeśli masz ochotę na inne przepisy na imprezę z ciasta drożdżowego, polecam na przykład pyszne łódeczki bolognese lub placek drożdżowy z tuńczykiem. Zobacz również jak przygotować pyszny drożdżowy wieniec z kurczakiem:





Drożdżowe pierogi pieczone z mięsem mielonym przepis


Drożdżowe pierogi pieczone z mięsem mielonym, składniki:

na 10 - 11 sztuk

do odmierzania używamy szklanki o pojemności 250 ml:


Ciasto na drożdżowe pierogi:


szklanka ciepłej wody,

1 i 1/2 łyżeczki suchych drożdży lub 25 g świeżych,

2 płaskie łyżeczki cukru,

łyżeczka soli,

4 łyżki oliwy lub oleju,

2  i 3/4 szklanki mąki


Nadzienie z mięsa mielonego do pierogów:


400 g mięsa mielonego,

mała cebula,

1-2 ząbki czosnku,

puszka czerwonej fasoli,

pół czerwonej papryki

opcjonalnie kilka łyżek kukurydzy z puszki,

ok. 150 g koncentratu pomidorowego,

ok. 3/4 szklanki wody,

opcjonalnie kilka łyżek startego żółtego sera

przyprawy do smaku: sól, pieprz, słodka i / lub ostra papryka, granulowany czosnek, oregano, tymianek, bazylia (zamiast tych przypraw można użyć ulubionej mieszanki do dań meksykańskich lub mięsa mielonego)

mleko do posmarowania pasztecików przed pieczeniem


Drożdżowe pierogi pieczone z mięsem mielonym, przygotowanie:

Przygotować ciasto drożdżowe: w misce połączyć wodę, drożdże i cukier. Odstawić na 5- 10 minut, do delikatnego spienienia drożdży. Spienione drożdże wymieszać z mąką i solą, wyrabiać około 10 minut (mikserem z hakami do ciasta drożdżowego zajmie to krócej). Pod koniec wyrabiania stopniowo dodawać olej lub oliwę. Dobrze wyrobione ciasto jest gładkie, elastyczne i sprężynuje po naciśnięciu palcem. Zagniecione ciasto odstawić do wyrośnięcia na około 60 minut.

Przygotować nadzienie do pierogów: mięso smażyć kilka minut z posiekaną cebulą i pokrojoną w kostkę papryką, a następnie dodać czosnek. Dodać koncentrat, odsączoną fasolę, kukurydzę i wodę, doprawić. Dusić około 10 minut do odparowania wody i zgęstnienia sosu. Sprawdzić stopień doprawienia sosu. Jeśli sos jest zbyt kwaśny, dodać trochę cukru. Całość powinna być bardzo gęsta - jeśli nadzienie będzie rzadkie, trudno będzie skleić pierogi. Odstawić do ostudzenia.

Po wyrośnięciu ciasta, podzielić je na 11 części. Każdą z części rozwałkować na kształt koła.  Na środku ułożyć czubatą łyżkę nadzienia, ewentualnie posypać serem i zlepić brzegi ciasta, tworząc kształt pieroga. Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem i odstawić do lekkiego podrośnięcia na 20-30 minut. Posmarować pierogi mlekiem. Piec około 15-20 minut w 180 C.


Copyright © 2014-2024 Lekcje w kuchni , Blogger